Balkony a lodžie
Balkony a lodžie jsou důležitým prvkem přispívajícím nejen ke kvalitě užívání bytu, ale i ovlivňujícím i příznivý vzhled domu. Tyto konstrukce jsou výrazně namáhány klimatickými vlivy, které je jednak zatěžují objemovými změnami vyvolanými střídáním teplot a vlhkosti a jednak korozními vlivy vnějšího prostředí. Způsob, jakým tyto konstrukce prostupují obvodovým pláštěm domu, výrazně ovlivňuje tepelně technické vlastnosti objektu. Proto u těchto konstrukcí nelze oddělit architektonický návrh od konstrukčního a nebo pominout posouzení odolnosti a dlouhodobé ochrany před působením korozních vlivů. Problematika balkónů a lodžií zahrnuje komplexně otázky nosné konstrukce, podlah a podhledů včetně vložených tepelných izolací a systému odvodnění a problematiku ochranných zábradlí. V souvislosti s regenerací panelových domů se řeší i otázky sanace povrchů, dodatečného zateplení, výplní otvorů (balkónových dveří), eventuálně uzavření lodžií posuvným zasklením
Balkóny (balkónové konzoly)
Balkóny jsou konstrukčně vytvořeny jako konzola z nosné konstrukce domu, která prostupuje obvodovým pláštěm. V místě prostupu pak zákonitě vzniká tepelný most, který nelze zcela potlačit. Balkony se vyskytují především u starších typových domů, nejčastěji jako konzola krajního stropního dílce nebo jako konzola nadokenního překladu nebo průvlaku. Vyskytují se i balkóny vynášené konzolami z ocelových nosníků zasunutých do spár mezi stropními dílci. Nejčastější statickou poruchou je snížení spolehlivosti balkónových konzol v důsledku koroze výztuže. Nejčastější konstrukční vadou je tepelný most, který balkónová konzola způsobuje v obvodovém plášti. Při rekonstrukcích je nejsložitějším úkolem skloubit řešení dodatečných tepelných izolací, které slouží k potlačení tepelného mostu se systémy odvodnění podlah a kotvení zábradlí.
Ocelové zavěšené balkóny
Zvláštním typem balkónů používaných především u domů typu G 57 a u stavební soustavy T 06 B jsou balkóny osazované v rámci dokončovacích prací na ocelové háky vyčnívající z obvodových dílců průčelí. Prostorová samonosná ocelová konstrukce zavěšených balkónů zpravidla sestává z podlahového roštu spojeného s čelním a bočními díly zábradlí. V bočních dílech jsou začleněna šikmá táhla, na která navazují závěsná oka. Zavěšený balkón představuje na fasádě domu nezávislý prvek, který lze při rekonstrukci demontovat, vyměnit nebo nahradit jako celek bez vlivu na ostatní prvky obvodového pláště. Spolehlivost ocelových zavěšených balkónů je nejčastěji ohrožena prokorodováním nosného rámu a podlahových roštů. Při rekonstrukcích jsou nejčastějšími nedostatky nízká životnost nových konstrukcí (v případech, kdy jsou navrženy pouze jako kopie původního nedokonalého balkonu) a nedostatečné potlačení tepelných mostů. Pro zajištění tepelně technických požadavků je třeba, aby dodatečné zateplení probíhalo souvisle mezi konstrukcí balkonu a původní fasádou domu a aby byly pokud možno potlačeny konstrukčně nevyhnutelné tepelné mosty v místě závěsů a opření balkonů o povrch obvodových dílců.
Lodžie
Na rozdíl od balkonu tvoří nosnou konstrukci podlahy lodžie stropní dílec uložený na bočních stěnách, které zpravidla navazují na příčné nosné stěny uvnitř domu. Rovněž v případě lodžií vznikají tepelné mosty v místech prostupu stropních a stěnových dílců obvodovým pláštěm. Konstrukce lodžií vykazují značnou variabilitu jednak umístěním vůči rovině fasády (lodžie zapuštěné, předsazené, polozapuštěné), tak i detaily kotvení do nosné konstrukce, a především metodami, jakými byly potlačovány tepelné mosty v místě prostupu konstrukcí lodžií obvodovým pláštěm. U řady soustav je použit stropní lodžiový dílec, který přesahuje jako konzola přes okraj nosných stěn, takže je namáhán v podélném směru jako nosník a v příčném směru jako konzola.
Nejčastějšími statickými poruchami lodžií jsou :
- Poruchy vodorovných styků lodžiových stěn, které se projevují poškozením zhlaví a pat stěnových dílců trhlinami, případně drcením sevřených konců dutinových stropních dílců.
- Porušení subtilních stěnových lodžiových dílců šikmými trhlinami v čelech stěnových dílců – zlomení dílců ve střední části výšky dílce.
- Nedostatečná délka uložení stropních lodžiových dílců na stěnových dílcích lodžií.
- Snížení spolehlivosti stropních lodžiových dílců způsobené korozí hlavní nosné výztuže
- Výrazné průhyby stropních lodžiových dílců způsobené použitím dílců s nedostatečnou statickou výškou.
- Trhliny ve styku mezi předsazenou lodžií a vlastním obvodovým pláštěm vyplývající z objemových změn teplotně nechráněné konstrukce lodžie a jejího posunutí vůči vnitřní nosné konstrukci objektu. Projevy nedostatečného spojení předsazené lodžiové stěny s vnitřní nosnou konstrukcí objektu (zejména předsazené lodžiové stěny T 08B)
- Koroze vodorovných styků stropních a stěnových lodžiových dílců (maltové výplně a koroze výztuže) způsobující snížení, případně ohrožení jejich spolehlivosti.
Nejčastějšími poruchami zábradlí balkónů a lodžií jsou :
- Koroze ocelových zábradlí, zejména na spodním okraji výplní z drátoskel, překorodování sloupků v místě kotvení do podlahy
- Nedostatečná únosnost a tuhost zábradlí
- Nedostatečné provedení a kvalita svarů
- Nevhodné detaily kotvení zábradlí do stěn a podlah a rektifikačních prvků ve tvaru U
- Koroze železobetonových dílců zábradlí a jejich kotvení
- Popraskané výplně z drátoskla a opaxitu, koroze plechových výplní zábradlí
Z pohledu platné normy ČSN 74 3305 „Ochranná zábradlí“ vykazují stávající zábradlí panelových domů v řadě případů tyto nedostatky :
- nesplňují požadavky na celkovou výšku zábradlí,
- členění a tvarování výplní neodpovídá požadavkům (nepřípustné mezery, vodorovně orientované prvky, tvarování, které usnadňuje šplhání dětí po zábradlí a pod.),
- nejsou dostatečně spolehlivá a tuhá
- výplně zábradlí nejsou odolné proti zatížení rázem podle přílohy 3 ČSN 74 3305,
- zábradlí není navrženo tak, aby odolávalo atmosférické korozi, tj. nemá odpovídající řešení detailů konstrukce ani protikorozní ochranu.
Podlahy balkónů a lodžií
U balkónů a lodžií panelových domů se vyskytují v principu dva typy konstrukce podlah :
1. Podlahy s izolací z asfaltových pásů, na kterou je položena vrstva spádového cementového potěru, který slouží i jako pochozí vrstva a nebo je opatřen teracovou (popř. keramickou) dlažbou.
2. Podlahové vrstvy jsou provedeny jako součást kompletizovaného stropního dílce, přičemž vodotěsnost podlahové konstrukce má být zajištěna vlastnostmi použitého betonu.
Nejčastějším zdrojem zatékání do podlah s klasickou skladbou s živičnými izolacemi je detail s plechovou okapnicí na okraji balkónu nebo lodžie. Detail obvykle vykazuje tyto hlavní nedostatky :
- Okapnice není položena ve spádu, a tak podporuje zatékání pod podlahové vrstvy spárou mezi okapnicí a spádovou vrstvou betonové mazaniny.
- Voda vzlíná spárou mezi okapnicí a vrstvou spádové mazaniny. Přitom tuto spáru nelze utěsnit, protože jinak by byla zadržována voda, která pronikla podlahovými vrstvami na vrstvu hydroizolace.
- Plech okapnice z pozinkovaného ocelového plechu není chráněn před stykem s alkalickými výluhy z betonových vrstev podlahy, čímž dochází k rychlé korozi zinkového povlaku. (Tato vada se vyskytuje často i při opravách.)
Dalšími příčinami zatékání do podlahových vrstev s živičnými izolacemi jsou :
- Nedostatečný nebo dokonce opačný spád izolační vrstvy, který způsobuje zadržování srážek na vrstvě hydroizolace.
- Nedokonalé provedení spojů mezi pásy hydroizolační vrstvy, nedostatečné připojení k podkladu a nevhodné detaily ukončení u stěn a kolem prostupujících sloupků zábradlí.
- Zatékání sloupky zábradlí z tenkostěnných ocelových profilů
- Zatékání nedokonale řešenými detaily (chybějící sokly a tmelení u stěn, nevyhovující konstrukce spáry mezi obvodovým pláštěm a stropním dílcem, způsob kotvení konstrukce zábradlí a pod.).
Rovněž u kompletizovaných stropních dílců se vyskytují časté projevy zatékání a následné koroze, které mají především tyto příčiny :
- Při výrobě dílců nebyla zajištěna dostatečná vodotěsnost. K zatékání dochází strukturou betonu zejména vlivem trhlin, štěrkových hnízd a nedostatečného zpracování betonové směsi.
- Dochází k zatékání v místech osazení kotevních prvků zábradlí a chrličů. Zatékání je podporováno zanášením chrličů (malý profil) a nedostatečným vyspádováním podlahy k chrličům (malý počet chrličů).
- U dílců odvodněných přes vnější hranu není správně provedena odkapová hrana, takže voda smáčí bok a podhled dílce.
Závěrem
Lodžie a balkóny jsou prvky, které jsou nejen atraktivní z hlediska užití, ale jsou i významné z hlediska vzhledu domu. Obdobně jako u jiných konstrukčních prvků panelového domu je důležité, aby oprava neprobíhala živelně (prostou náhradou původní konstrukce nebo podlahových vrstev za „novou“, která je však morálně a často i fyzicky bez šance na delší život), ale aby opravě lodžií předcházelo odpovědné posouzení a komplexní návrh, který bude nejen nejlépe respektovat požadavky uživatele, ale který bude vyhovovat požadavkům na estetiku, funkci, ekonomiku a trvanlivost.